365 obiadów… (1871)

365 obiadów za 5 złotych, Lucyna Ćwierczakiewiczowa, 1871

Lucyna Ćwierczakiewiczowa urodziła się w 1826 roku. Była kobietą mało urodziwą, niską i korpulentną, za to głośną i bardzo pewną siebie. To właśnie wiara w swój talent i powodzenie misji, jaką było edukowanie kobiet w sprawach kulinarnych, przyniosły jej niebywały sukces. Jej najsłynniejsza książka 365 obiadów za 5 złotych doczekała się dwudziestu wydań i w tamtych czasach była popularniejsza, niż proza Sienkiewicza i Mickiewicza! Znali ją wszyscy, była ówczesną celebrytką, chociaż nie zabiegała o popularność w kręgach towarzyskich, a sprzedaż książek przyniosła jej ogromne zyski. Często gościła przy swoim stole ówczesne elity, przyjaźniła się z Bolesławem Prusem, który był jej wielkim fanem.

Misją Ćwierczakiewiczowej było edukowanie kobiet, nie tylko w kwestii gotowania, ale również prowadzenia gospodarstwa domowego czy podjęcia własnej działalności zarobkowej. Pisała artykuły do „Bluszcza” i „Tygodnika Mód”, w których udzielała dobrych rad.

Spełniła się również w życiu prywatnym, u boku drugiego męża Stanisława, który zawsze wspierał jej zawodowe ambicje. Mieli adoptowaną córkę. Zmarła w 1901 roku na zapalenie płuc.