Domowa kuchnia (1917)

Alina Gniewkowska, Domowa kuchnia: skarbczyk kulinarny potraw mięsnych, jarskich, ciast, marynat i ważniejszych sekretów gospodarskich, Kijów 1917

Książka została wydana pod koniec I wojny światowej, w okresie dla Polski niezwykle trudnym. Alina Gniewkowska we wstępie zaznacza, że podaje wyłącznie tanie przepisy, z racji na brak wielu produktów lub ich wysokie koszty. Wydanie książki kucharskiej w tym trudnym czasie jest jednak niezbędne, ponieważ wiele kobiet, a nawet mężczyzn znalazło się w nowej dla siebie sytuacji, w której zmuszeni są przygotowywać posiłki.

Przepisy zawierają jak najmniej przypraw, które są w owym czasie trudnodostępne, a wszelkie zupy powinny być gotowane albo na warzywach, albo na kościach i odpadkach mięsnych. Wygotowane kości autorka radzi użyć jako opał. Masło zastępuje smalcem  albo wytopionym sadłem, ponieważ trudno dostać prawdziwe, niefałszowane masło (sprzedaje się oleje roślinne zabarwione marchwią). Ponieważ zwierzęta są karmione byle czym (wiórkami i łykiem), mięso jest twarde i żylaste, wymaga więc nieustannego podlewania rosołem i tłuszczem w czasie pieczenia.

 

PRZEPISY: