Faszerowana kalarepa


Galarepa nadziewana (1892)

Kalarepa do Polski przybyła dość późno, dopiero w XIX wieku i może dlatego nie jest tak popularna jak inne nowalijki. Zawsze jadłam ją tylko na surowo, tymczasem w starych książkach kucharskich można znaleźć sporo przepisów na kalarepę (zwaną galarepą) duszoną lub smażoną. Ponieważ lubię faszerowane warzywa, postanowiłam wypróbować ten prosty przepis. W oryginale kalarepa powinna być faszerowana resztkami pieczeni, które dawniej były bardzo często wykorzystywane do przyrządzania zupełnie nowych potraw (nic dziwnego, nikt nie piekł półkilogramowego kawałka mięsa, ale od razu całego ptaka czy pół świni), ale z powodu braku resztek nadziałam ją mięsem mielonym i ryżem.

SKŁADNIKI (dla dwóch osób)

1 duża młoda kalarepa lub dwie mniejsze

200 g mięsa mielonego

pół szklanki ugotowanego ryżu

1 litr bulionu (lub wody)

łyżka bułki tartej

łyżka śmietany 18%

1 jajko

sól, pieprz

Sposób przygotowania:

Kalarepę umyć, odkroić zgrubienia, z których wyrastały liście, odkroić wierzch, a resztę wydrążyć.

Drobno posiekać wydrążone wnętrze kalarepy, podsmażyć na maśle.

Przygotować farsz: wymieszać mięso mielone, ryż, podsmażoną kalarepę, bułkę tartą, śmietanę i jajko.

Napełnić kalarepę farszem, przykryć odkrojonym wierzchem, obwiązać szpagatem, włożyć do garnka.

Zalać kalarepę bulionem lub wodą – warzywo musi być całe przykryte. Dodać masła i dusić, dopóki nie będzie miękka (dużą kalarepę około godziny). Co jakiś czas należy sprawdzać, czy kalarepa jest nadal twarda i ewentualnie dodać bulionu lub wody.

Zdjąć szpagat i wydać na stół.

 

Galarepa nadziewana

Obrać młodą galarepę, opłókać, zerznąć wierzch i wydrążyć główki okrągło dla wypełnienia farszem. Usiekać drobno wybraną miazgę, podsmażyć z masłem do miękkości, dodać drobno usiekanej pieczeni, wołowego szpiku, tartej bułki, soli, parę jaj, śmietany i zmięszać wszystko razem. Napełnić główki, nakryć każdą ściętym z niej wierzchem, obwiązać szpagatem, włożyć w rądel, zalać bulionem lub wodą, włożyć masła, dusić na wolnym ogniu, aż będzie miękka i zostanie tylko masło. Szpagat odwiązać, osypać bułką i wydać na stół. Starą galarepę można tak samo przyrządzić, tylko po wydrążeniu trzeba ją poprzednio ugotować i dopiero nałożyć farszem. Można ją też gotować w ten sam sposób jak brukiew lub rzepę. Dobra galarepa jest tylko młoda.

„Kucharz Wielkopolski”, Maria Śleżańska, 1892

Spróbuj również:


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *