Tagi: *

Tagi: *

Grog


(1913)

Grog to napój alkoholowy, pierwotnie przygotowywany z rumu, wody i soku z limonek. Został wynaleziony w XVII wieku na pokładzie statków Royal Navy – Królewskiej Marynarki Wojennej. Zastąpiono wtedy dzienne racje piwa rumem. Ale ponieważ rum był znacznie mocniejszym alkoholem, jeden z dowódców zalecił rozcieńczanie go wodą, by marynarze nie mogli się upić. Dla smaku dodawano również sok z limonek, dzięki czemu brytyjska flota uniknęła problemu niedoboru witaminy C i szkorbutu. Nazwa „grog” pochodzi od przydomka ów dowódcy (Old Grog).

We współczesnych przepisach do rumu, wody i soku z limonek, dodaje się często cynamon i goździki. Istnieją też liczne przepisy na grog herbaciany, który proponuje również Maria Ochorowicz-Monatowa. Limonki zastępuje sokiem z cytryny i skórką z pomarańczy, a rum najczęściej używanym przez siebie alkoholem czyli arakiem. W efekcie powstaje słodki, rozgrzewający drink. 

SKŁADNIKI (na dwie porcje):

3 torebki czarnej herbaty

1 cytryna

125 g cukru

370 ml wody

2 kieliszki araku lub ouzo

skórka otarta z 1 pomarańczy

Wodę zagotować z cukrem, skórką z pomarańczy i sokiem z cytryny.

Wszystkie trzy torebki herbaty zaparzyć w pół szklanki wody, aby uzyskać mocną esencję.

Połączyć słodki syrop z herbatą i przelać do szklanek. Na wierzchu położyć plasterek pomarańczy i wlać alkohol. Podpalić (mnie się nie udało). Pić gorący.

 

stary przepis oryginalny (źródło: www.polona.pl)

„Uniwersalna książka kucharska”, Maria Ochorowicz-Monatowa, 1913

 

Spróbuj również:


3 Responses to Grog

  • Od dłuższego czasu polowałam na okazję, żeby zrobić Twoj grog. Jakoś nigdy nie miałam pomarańczy a kiedy w końcu się w nie zaopatrzylam, doczytałam, że arak jest też potrzebny… na szczęście dotarłam do informacji, że można go zastąpić rumem i… rezultat był przepyszny ?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *