Tagi:

Tagi:

Lody poziomkowe


Lody malinowe, poziomkowe lub wiśniowe ze śmietanką (1913)

Produkcja lodów przysparzała przez wieki niemałych problemów. A to dlatego, że aby uzyskać efekt zamrożenia, trzeba było sprowadzać lód z wysokich gór. Z tego też powodu lody były drogim deserem. Choć zostały wynalezione w Chinach 3000 lat temu, popularność zyskały za czasów Ludwika IV, który był ich miłośnikiem.  Maria Ochorowicz-Monatowa w swojej książce kucharskiej pisze, że do przyrządzenia lodów w domu potrzebna jest cynowa puszka, którą się wstawia w drewniany kubełek z odpływem/kranikiem u dołu na wodę z topniejącego lodu. Następnie kubełek należy napełnić lodem porąbanym na małe kawałki i wymieszanym z dużą ilością soli. Lód powinien dokładnie wypełniać przestrzeń mędzy kubełkiem a puszką z masą lodową. Po tych zabiegach należało mieszać masę do uzyskania odpowiedniej konsystencji i z braku lodówki dalej trzymać na lodzie.

Wytwarzanie  lodów w domu było więc bardzo czasochłonne jeszcze 100 lat temu. Całe szczęście, że dziś jest o wiele łatwiejsze, bo domowe lody mają niepowtarzalny smak, pochodzący z dobrych, naturalnych składników. Bo przecież lody to nic innego jak mieszanka śmietany, jaj, cukru i owoców. Z dzikimi, intensywnie pachnącymi poziomkami są najlepsze.

SKŁADNIKI:

8 żółtek

300 g cukru

750 ml śmietany 30%

1 szklanka poziomek

Poziomki umyć, zasypać dwiema łyżkami cukru. Zostawić w ciepłym miejscu co najmniej na noc, żeby puściły sok. Następnie zblendować wraz z sokiem.

Żółtka ubić na puszysty krem  z cukrem.

Śmietanę podgrzać. Pół szklanki ciepłej śmietany dodać do jajek z cukrem, zmiksować. Gdy pozostała śmietana zacznie się gotować, wlać do niej tę masę. Cały czas mieszać, aż do momentu otrzymania konsystencji budyniu. Zdjąć z gazu, przykryć folią spożywczą i ostudzić.

Gdy masa ostygnie, dodać do niej poziomki. Przełożyć do maszyny do lodów i postępować zgodnie z instrukcją. W przypadku braku maszyny, przelać masę lodową do pojemniczka i włożyć do zamrażalki. Co 30 minut wyjmować i miksować masę, by nie powstały kryształki lodu (czynność powtórzyć 4-6 razy).

 

stary przepis oryginalny (www.polona.pl)

„Uniwersalna książka kucharska”, Maria Ochorowicz-Monatowa, 1913

Tak wyglądała maszyna do lodów z początku XX wieku

Spróbuj również:


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *