Mannowiec w kruchym cieście
Tort z kaszki kukurydzowej (1898)
Kasza manna dziś rzadko jest używana w kuchni, choć jeszcze sto lat temu była składnikiem wielu dań. Używano jej do robienia deserów, budyniów, zagęszczano nią zupy, stanowiła farsz do potraw lub składnik różnego rodzaju klusek. Na blogu już kilka razy podawałam przepisy na ciasta z manny i owoców. Dziś proponuję dość nietypowy deser – wilgotne, mannowe wnętrze zamknięte jest w kruchym maślanym cieście. Wspaniale smakuje zarówno na ciepło (np. z lodami albo bitą śmietaną), jak i schłodzone w lodówce.
SKŁADNIKI:
na ciasto:
300 g mąki pszennej
250 g masła
40 g cukru
1 jajko
na nadzienie:
150 g kaszy manny
500 ml mleka
100 g cukru
80 g masła
6 jaj
skórka i sok z połowy cytryny
Przygotuj ciasto: wymieszaj mąkę z cukrem. Masło pokrój na małe kawałki, połącz za pomocą dłoni z mąką, do uzyskania faktury mokrego piasku. Dodaj jajko i szybko zagnieć. Włóż do lodówki na pół godziny.
Przygotuj nadzienie: Do mleka dodaj cukier i kaszę mannę. Gotuj, cały czas mieszając, dopóki kasza nie będzie gęsta.
Oddziel białka od żółtek. Białka ubij na sztywną pianę, żółtka ubij na puszysty krem. Do żółtek dodaj miękkie pokrojone masło, zmiksuj do całkowitego połączenia składników.
W czasie gdy kasza stygnie, posmaruj masłem i oprósz mąką dno i boki tortownicy lub formy na tartę. Następnie wyłóż cienką warstwą ciasta. Wstaw do piekarnika rozgrzanego do 180 stopni i piecz ok. 15 minut, do lekkiego zarumienienia.
Zimną kaszę zmiksuj z żółtkami, sokiem i skórką z cytryny. Delikatnie wmieszaj łyżką pianę z białek.
Na podpieczony spód wyłóż farsz.
Pozostałe ciasto rozwałkuj i ułóż na wierzchu farszu, przyklejając je do podpieczonych boków. Wstaw do piekarnika na minimum godzinę (do suchego patyczka).
Podaj ciepłe lub z schłodzone w lodówce.
stary przepis oryginalny (www.polona.pl)
„Jarska kuchnia zawierająca wypróbowane przepisy przyrządzania smacznych a zdrowych potraw roślinnych”, Maria Czarnowska, 1898
Spróbuj również:
Dlaczego w tym oryginalnym przepisie jest kasza kukurydziana, a nie manna?
Autorka wcześniej pisze, że można kaszę kukurydzianą zastąpić manną. Wydaje mi się, że to dobra zamiana 🙂