Tagi:

Tagi:

Czekoladowe blanc-mange


Blanc Mange z Czekolady (1917)

Blanc-mange (z fr. białe jedzenie) to jedna z najpopularniejszych potraw średniowiecza. Najstarszy przepis pochodzi z duńskiej książki kucharskiej z XIII wieku, która jednak prawdopodobnie była kopią o sto lat starszej książki niemieckiej. Średniowieczny blanc-mange nie był deserem, a elegancką i dość kosztowną dietetyczną potrawą, składającą się z mleka, śmietanki, migdałów, kurczaka i ryby. Czasem doprawiano go cynamonem lub szafranem. Dopiero w XVII wieku danie przekształciło się w deser, w smaku i formie przypominający panna cottę. Autor „Kuchni polsko-amerykańskiej” proponuje przepis na blanc-mange z dodatkiem czekolady. Aby deser zgęstniał używa mąki kukurydzianej. Jeśli chcecie, by dłużej zachował kształt, należy zastąpić mąkę żelatyną.

 

SKŁADNIKI:

0,5 litra mleka 

0,5 filiżanki cukru

3 łyżki tartej czekolady

3 łyżki mąki kukurydzianej

Zagotować mleko z cukrem, dodać tartą czekoladę.

Mąkę kukurydzianą wymieszać z jak najmniejszą ilością wody na gładką masę. Wlewać na gotujące się mleko, cały czas mieszając. Gdy masa zgęstnieje na tyle, że zacznie odklejać się od garnka, przełożyć do naczynia wyłożonego folią spożywczą i wstawić do lodówki do ostygnięcia.

Po wyjęciu z lodówki, podawać natychmiast z sosem waniliowym.

 

stary przepis oryginalny:

Zagotować pół kwarty mleka w podwójnym rądelku, poczem wsypać pół filiżanki cukru. Utrzeć na tarce trzy czubate łyżki czekolady, domieszać do niej łyżkę czubatą mączki kukurydzianej (corn starch), zmoczyć małą ilością zimnej wody i rozmieszać na gładką masę, którą następnie wlać w gotujące się mleko i gotować razem pięć minut, a wtedy wylać w blaszaną formę (lub nawet można zostawić w rądelku) i postawić na lodzie. Gdy już jest bardzo zimne, okrajać wokoło ścian nożem i wstawić z formą w gorącą wodę na pół minuty, aby masa odstała od dna, poczem przewrócić szklaną salaterkę i wydać na stół. Do tego kremu podaje się śmietankę zaprawioną wanilią lub ekstraktem waniliowym; śmietankę można polać wokoło kremu w salaterce, lub podać osobno.

Kuchnia polsko-amerykańska. Jedyna odpowiednia książka kucharska dla gospodyń polskich w Ameryce, A.J. Kamionka, 1917

 

Spróbuj również:


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *